Tysk>Frau Holle

Frau Holle

B1Tysk59 kort

Vil du ha mer innhold, flere språk og flere funksjoner? Last ned mobilappen fra App Store eller Google Play.

  1. Es war einmal eine Witwe, die zwei Töchter hatte.

    Det var en gang en enke som hadde to døtre.

  2. Eine war fleißig, die andere war faul.

    Den ene var flittig, den andre var lat.

  3. Die Mutter liebte die faule Tochter mehr, weil sie ihre eigene war.

    Moren elsket den late datteren mer, fordi hun var hennes egen.

  4. Die Stieftochter musste die ganze Hausarbeit machen.

    Steddatteren måtte gjøre alt husarbeidet.

  5. Jeden Tag musste sie am Brunnen sitzen und spinnen, bis ihre Finger bluteten.

    Hver dag måtte hun sitte ved brønnen og spinne til fingrene blødde.

  6. Eines Tages wurde die Spindel mit Blut befleckt und fiel in den Brunnen.

    En dag ble teinen flekket av blod og falt i brønnen.

  7. Das Mädchen ging zu ihrer Stiefmutter und erzählte ihr, was passiert war.

    Jenta gikk til stemoren sin og fortalte hva som hadde skjedd.

  8. Die Stiefmutter wurde wütend.

    Stemoren ble sint.

  9. Sie sagte dem Mädchen, sie solle die Spindel aus dem Brunnen holen.

    Hun sa til jenta at hun skulle hente teinen opp av brønnen.

  10. Das Mädchen kehrte zum Brunnen zurück und sprang aus Traurigkeit hinein.

    Jenta gikk tilbake til brønnen og hoppet i av sorg.

  11. Als sie aufwachte, war sie auf einer wunderschönen Wiese mit vielen Blumen.

    Da hun våknet, var hun på en vakker eng med mange blomster.

  12. Sie ging durch die Wiese, bis sie zu einem Ofen voller Brot kam.

    Hun gikk gjennom engen til hun kom til en ovn full av brød.

  13. Das Brot sagte: Nimm mich heraus! Nimm mich heraus! Ich verbrenne.

    Brødet sa: Ta meg ut! Ta meg ut! Jeg brenner.

  14. Sie nahm alle Brote mit der Brotschaufel heraus.

    Hun tok ut alle brødene med brødspaden.

  15. Dann kam sie zu einem Baum voller reifer Äpfel.

    Så kom hun til et tre fullt av modne epler.

  16. Der Baum sagte: Schüttle mich! Schüttle mich! Meine Äpfel sind reif.

    Treet sa: Rist meg! Rist meg! Eplene mine er modne.

  17. Sie schüttelte den Baum, bis alle Äpfel fielen.

    Hun ristet treet til alle eplene falt.

  18. Schließlich kam sie zu einem kleinen Haus, wo eine alte Frau aus der Tür schaute.

    Til slutt kom hun til et lite hus hvor en gammel kvinne så ut fra døren.

  19. Die alte Frau hatte sehr große Zähne, und das Mädchen bekam Angst.

    Den gamle kvinnen hadde veldig store tenner, og jenta ble redd.

  20. Wovor hast du Angst, Kind? Bleib bei mir.

    Hva er du redd for, barn? Bli hos meg.

  21. Wenn du die Arbeit gut machst, wird es dir bei mir sehr gut gehen.

    Hvis du gjør arbeidet godt, vil du ha det bedre hos meg.

  22. Du musst nur mein Bett gut schütteln, damit es auf der Erde schneit.

    Du må bare riste sengen min godt så det snør på jorden.

  23. Das Mädchen stimmte zu und begann für die alte Frau zu arbeiten.

    Jenta aksepterte og begynte å jobbe for den gamle kvinnen.

  24. Sie machte alles sorgfältig und schüttelte das Bett kräftig.

    Hun gjorde alt nøye og ristet sengen kraftig.

  25. Die Federn flogen wie Schneeflocken.

    Fjærene fløy som snøfnugg.

  26. Sie lebte glücklich mit Frau Holle und aß jeden Tag gut.

    Hun levde lykkelig med mor Holle og spiste godt hver dag.

  27. Aber mit der Zeit wurde das Mädchen traurig.

    Men over tid ble jenta trist.

  28. Zuerst wusste sie nicht warum, aber es war Heimweh.

    Først visste hun ikke hvorfor, men det var hjemlengsel.

  29. Das Mädchen sagte Frau Holle, dass sie ihr Zuhause vermisste.

    Jenta sa til mor Holle at hun savnet hjemmet sitt.

  30. Ich freue mich, dass du zurückkehren möchtest. Ich werde dich begleiten.

    Jeg er glad for at du vil tilbake. Jeg vil følge deg.

  31. Frau Holle brachte sie zu einer großen Tür.

    Mor Holle tok henne til en stor dør.

  32. Als das Mädchen durch die Tür ging, fiel ein Goldregen auf sie.

    Da jenta gikk gjennom døren, falt et regn av gull over henne.

  33. Das ist für deine Fleißigkeit.

    Dette er fordi du er så flittig.

  34. Sie gab ihr auch die Spindel zurück, die in den Brunnen gefallen war.

    Hun ga henne også tilbake teinen som hadde falt i brønnen.

  35. Die Tür schloss sich und das Mädchen kehrte zur Erde zurück, in die Nähe ihres Hauses.

    Døren lukket seg, og jenta kom tilbake til jorden, nær huset sitt.

  36. Der Hahn sagte: Kikeriki! Dein goldenes Mädchen ist hier!

    Hanen sa: Kykkeliky! Din gylne jente er her!

  37. Das Mädchen betrat das Haus, bedeckt mit Gold, und wurde gut empfangen.

    Jenta gikk inn i huset dekket av gull og ble godt mottatt.

  38. Sie erzählte alles, was ihr passiert war.

    Hun fortalte alt som hadde skjedd med henne.

  39. Die Mutter wollte das gleiche Glück für ihre faule Tochter.

    Moren ønsket samme lykke for sin late datter.

  40. Die Tochter stach sich mit einem Dorn in den Finger, um die Spindel mit Blut zu beflecken.

    Datteren stakk fingeren med en torn for å flekke teinen med blod.

  41. Dann warf sie die Spindel in den Brunnen und sprang hinterher.

    Så kastet hun teinen i brønnen og hoppet etter den.

  42. Sie kam auf die gleiche schöne Wiese und ging den gleichen Weg.

    Hun kom til den samme vakre engen og gikk den samme veien.

  43. Das Brot sagte: Nimm mich heraus! Nimm mich heraus! Ich verbrenne.

    Brødet sa: Ta meg ut! Ta meg ut! Jeg brenner.

  44. Igitt! Ich will mich nicht schmutzig machen.

    Æsj! Jeg vil ikke bli skitten.

  45. Der Baum sagte: Schüttle mich! Schüttle mich! Meine Äpfel sind reif.

    Treet sa: Rist meg! Rist meg! Eplene mine er modne.

  46. Auf keinen Fall! Einer könnte mir auf den Kopf fallen.

    Ikke tale om! En kan falle på hodet mitt.

  47. Sie kam zu Frau Holles Haus und hatte keine Angst.

    Hun kom til mor Holles hus og var ikke redd.

  48. Sie bot sofort an zu arbeiten.

    Hun tilbød seg å jobbe med en gang.

  49. Am ersten Tag arbeitete sie hart und dachte an das Gold.

    Den første dagen jobbet hun hardt, tenkte på gullet.

  50. Am zweiten Tag war sie fauler.

    Den andre dagen var hun latere.

  51. Am dritten Tag stand sie nicht mehr früh auf.

    Den tredje dagen sto hun ikke opp tidlig lenger.

  52. Sie schüttelte das Bett nicht, wie sie sollte.

    Hun ristet ikke sengen som hun skulle.

  53. Frau Holle wurde ihrer überdrüssig und bat sie zu gehen.

    Mor Holle ble lei av henne og ba henne dra.

  54. Jetzt wird das Gold auf mich fallen.

    Nå vil gullet falle på meg.

  55. Aber anstelle von Gold fiel ein Topf voller Pech auf sie.

    Men i stedet for gull, falt en gryte full av tjære på henne.

  56. Das ist die Belohnung für deinen Dienst.

    Det er belønningen for din tjeneste.

  57. Die Tür schloss sich und das Mädchen kehrte in ihr Haus zurück, bedeckt mit Pech.

    Døren lukket seg, og jenta kom tilbake til huset sitt, dekket av tjære.

  58. Der Hahn sagte: Kikeriki! Dein schmutziges Mädchen ist hier!

    Hanen sa: Kykkeliky! Din skitne jente er her!

  59. Das Pech blieb an ihr haften und ging nie wieder ab.

    Tjæren klistret seg til henne og kom aldri av igjen.

0:00